Co warto wiedzieć przed decyzją o zakupie paneli fotowoltaicznych?
Z artykułu dowiesz się:
- Dlaczego warto sprawdzić roczne zużycie energii elektrycznej
- Czy napięcie w sieci może być przeszkodą do montażu instalacji fotowoltaicznej
- Jak usytuowanie oraz dachu względem stron świata a także nachylenie wpływa na produkcję
- Jaki wpływ na uzyski z instalacji fotowoltaicznej ma rzucany cień
Roczne zużycie energii elektrycznej oraz wysokość rachunków za prąd
Każdy sprzedawca zaczyna od tego pytania, jaka jest wysokość rachunków za prąd oraz roczne zużycie energii.
Jest to pytanie jedno z kluczowych jeśli chodzi o dobór instalacji. Niestety często pomijane są kwestie takie jak szacunkowy wzrost zużycia w przyszłości. Wielu klientów zaraz po zakupie instalacji fotowoltaicznej zmienia czajnik, bojler czy to kuchenkę na elektryczną.
Wielkość instalacji była dobrana pod obecne zużycie. Stąd później wychodzą dopłaty do rachunków. Warto to przemyśleć. Może lepiej trochę przewymiarować instalacje niż później dopłacać.
Napięcie w sieci w słoneczny dzień
Napięcie w sieci podczas słonecznego dnia to kolejna wartość, którą warto znać. Może się okazać, że dochodzi one w naszych okolicach do wartości granicznej 250 Volt.
Przy takim napięciu mogą pojawiać się problemy z wyłączaniem się falownika w słoneczne dni. W tej sytuacji powinniśmy napisać do operatora wniosek o obniżenie napięcia w sieci. Nie zawsze jednak operatorzy przychylnie do tego odnoszą.
Usytuowanie dachu względem kierunków świata
Największą produkcję roczną osiągniemy montując panele fotowoltaiczne na połaci południowej. Jednak wcale to nie znaczy, że takie ułożenie będzie dla nas najbardziej korzystne. Obecnie prosument sprzedaje energię operatorowi po średniomiesięcznej cenie za 1 kW (oferowanej na giełdzie energii).
Jednak od połowy 2024 roku wchodzi rozliczanie godzinowe. W tej sytuacji może się okazać, że ceny skupu energii są wyższe w godzinach porannych i wieczornych.
Drugą zaletą instalacji wschód-zachód jest to, że zazwyczaj o tych porach dnia jesteśmy w domu, a co za tym idzie autokonsumpcja z takiej instalacji będziesz wyższa.
Obecnie wielu prosumentów boryka się z problemem wyłączających się falowników. Jest to spowodowane znacznym zwiększeniem napięcia w sieci w godzinach południowych. To wtedy występuje największa produkcja. Dodatkowo większość instalacji montowanych jest jednak na południe.
W usytuowaniu wschód-zachód również powinniśmy uniknąć problemu wyłączającego się falownika.
Na jakiej połaci dachu zatem montować fotowoltaikę? Odpowiedź jest prosta – na każdej poza północną.
Nachylenie dachu
Idealne nachylenie dachu w Polsce pod panele fotowoltaiczne to ok. 35 stopni (kierunek południe). Dlatego jeśli posiadamy dach płaski, można przemyśleć instalację na ekierkach, które podniosą całą konstrukcję do optymalnego kąta. Zaletą nachylenia jest również to, że śnieg będzie krócej zalegał na takim dachu.
Obiekty, które mogą rzucać cień na instalacje fotowoltaiczną
Każdy obwód instalacji fotowoltaicznej pracuje z mocą najsłabszego ogniwa. Zatem jeśli, któryś z paneli jest zacieniony i daje mniejsze napięcie, to produkcja z pozostałych paneli będzie przez niego ograniczona.
Jest to tzw. wąskie gardło. Dlatego jeśli nie możemy usunąć obiektów rzucających cień to powinniśmy odpuścić montaż w danym miejscu. Jeśli cień pada tylko przez 2-3 godziny w ciągu dnia to warto zamontować optymalizery, które wyłączą zacieniony panel, dzięki czemu produkcja z pozostałych paneli nie będzie ograniczona.
Napisz do nas
i otrzymaj wycenę instalacji fotowoltaicznej
Fotowoltaika Małopolska dotacje
Montaż paneli z dofinansowaniem z programu Mój Prąd
Miasta w których montujemy instalacje fotowoltaiczne – sprawdź nasze przykładowe realizacje
Fotowoltaika w gminie Krzeszowice; Fotowoltaika Czernichów; Fotowoltaika Kraków; Fotowoltaika Chrzanów; Fotowoltaika Libiąż; Fotowoltaika Mogilany