5 spraw, które musisz ustalić z monterem fotowoltaiki

5 spraw, które należy ustalić przed montażem fotowoltaiki

Z artykułu dowiesz się:

  • Gdzie najlepiej zamontować panele fotowoltaiczne
  • Którędy najlepiej poprowadzić kable z instalacji do falownika
  • W jakim miejscu zamontować falownik
  • Jaka, godna polecenia firma wykona dla Ciebie montaż w Małopolsce 😉


Montaż fotowoltaiki – co muszę wiedzieć?


Założenie jest takie, że mamy już dobraną odpowiednią wielkość instalacji fotowoltaicznej. Teraz czas ustalić kilka kwestii technicznych związanych m.in. z montażem paneli, umiejscowieniem falownika oraz przebiegiem tras kablowych. Są to kwestie dość istotne z tego względu, że poszczególne elementy instalacji muszą być ze sobą połączone.

Nieważne, czy mamy do czynienia z instalacją gruntową czy zlokalizowaną na dachu. Wszystko należy dokładnie zaplanować przed montażem.

Połączenie paneli z inwerterem wykonujemy najczęściej za pomocą dwóch kabli (lub czterech, jeśli instalacja ma 2 obwody) o przekroju 6 mm oraz kabla uziemiającego. Kable są prowadzone z dachu w peszlu o grubości 32 mm (na strychu lub poddaszu nieużytkowym). W pomieszczeniu gospodarczym, gdzie będzie zamontowany falownik stosujemy rurki lub koryta montażowe. Zacznijmy jednak po kolei.

Fotowoltaika Libiąż

1. Ułożenie paneli
Wybieramy stronę najbardziej skierowaną na południe bez obiektów zacieniających. Drugą opcją może być montaż na połaciach wschodnio-zachodnich. Przy planowaniu rozmieszczenia paneli, należy wziąć pod uwagę wszystkie potencjalne przeszkody, które znajdują się na dachu lub w okolicy montażu. Kominy, okna, anteny oraz drzewa, na to wszystko trzeba zwrócić uwagę przy planowaniu rozmieszczenia paneli fotowoltaicznych.

Wybieramy stronę najbardziej skierowaną na południe bez obiektów zacieniających


2. Umiejscowienie falownika
Inwerter fotowoltaiczny wieszamy zazwyczaj w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym.

Dobrze jeśli w pobliżu jest szyb wentylacyjny oraz miejsce wpięcia do sieci (rozdzielnia główna). Nie zaleca się montażu falownika w miejscu słabo wentylowanym, gorącym lub wilgotnym (nieocieplone poddasze lub wilgotna piwnica).

3. Przebieg tras kablowych
Najczęściej trasa kablowa przebiega w szybie wentylacyjnym, którego kanał znajduje się niedaleko miejsca, gdzie montowany jest falownik. Panele fotowoltaiczne podłączamy z inwerterem, który wpinamy do sieci w rozdzielni.

Montaż fotowoltaiki TIPY

Kable z dachu do pomieszczenia
Jest to jeden z etapów prac, którego nie można lekceważyć. Poprawne wyprowadzenie kabli gwarantuje szczelność dachu. Wiązkę kabli w peszlu możemy wprowadzić przez szyb wentylacyjny, dachówkę wentylacyjną, kalenicę lub poprzez odpowiednio uszczelniona dziurę w blasze lub papie.

Poprawne wyprowadzenie kabli gwarantuje szczelność dachu

4. Miejsce uziemienia instalacji
Jeśli dom nie posiada uziemienia, musimy wykonać je sami. Należy upewnić się, że w wyznaczonym miejscu nie przebiega instalacja, która mogłaby zostać uszkodzona podczas prac. Uziemienie wykonuje się poprzez wbicie kilku metalowych szpilek na głębokość kilku metrów. Następnie należy sprawdzić rezystancję uziemienia. Wszystkim osobom, które budują nowy dom, polecam wykonanie uziemienia fundamentowego, zaoszczędzi to wielu kłopotów w przyszłości.

5. Termin dostawy materiałów oraz stan drogi dojazdowej
Dostarczenie paneli na miejsce montażu… zapytacie co może pójść nie tak? Dostawa paneli, ze względu na gabaryty często odbywa się ciężarówką.

Nie wszędzie takim autem można wjechać. Sporo podjazdów w domach jednorodzinnych nie jest przystosowanych do wjazdu dużym samochodem. W takiej sytuacji panele rozładowywane są przed bramą wjazdową. Zdarza się, że w mniejsze uliczki ciężarówka z materiałami nie jest w stanie nawet wjechać. Wtedy paleta z panelami ląduje na sąsiedniej ulicy.

„Zdarza się, że w mniejsze uliczki ciężarówka z materiałami nie jest w stanie nawet wjechać”

Rozwiązaniem, które rekomenduje jest korzystanie z usług lokalnych firm specjalizujących się w montażu fotowoltaiki. Firmy te, zazwyczaj dostarczają panele w dniu montażu, więc nie musicie się niczym martwić.

Jeśli mamy, ustalone wszystkie kwestie, możemy przystąpić do montażu.

Firma fotowoltaika Małopolska


Jaką firmę wybrać do montażu fotowoltaiki w Małopolsce?


Firma godna polecenia od montażu fotowoltaiki w Małopolsce i na Śląsku
Zastanawiasz się nad montażem instalacji fotowoltaicznej lecz wciąż wahasz się nad wyborem wykonawcy. Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Nasza firma specjalizuje się w montażu paneli fotowoltaicznych w Małopolsce oraz na Śląsku.

Zadzwoń do nas jeśli mieszkasz w tym regionie i uzyskaj wycenę Twojej instalacji fotowoltaicznej!

Po wcześniejszym umówieniu się, możemy się spotkać w Libiążu, ul. Henryka Sienkiewicza 6 Balansdom.

Przeczytaj także: Jaki jest harmonogram wprowadzania systemu net-billing

Podobne wpisy