FOTOWOTAIKA KROK PO KROKU

Montaż fotowoltaiki krok po kroku

Wielu Klientów przed montażem zadaje nam pytania:

 • Jak wygląda montaż fotowoltaiki?
 • Co robimy po kolei?
 • Jak dzielimy się pracą?
 • Ile to trwa?

Postanowiłem dla Was opisać cały proces od kuchni – od momentu ustalenia daty montażu do uruchomienia falownika. Bez zbędnych ozdobników i przerywników.

Zaczynamy!

Jak wygląda montaż fotowoltaiki?

Ustalenie daty montażu paneli fotowoltaicznych
Kiedy mamy już zbadane zapotrzebowanie domu oraz wyznaczoną datę dostawy materiałów, ustalamy z klientem dzień montażu. Dobę przed ustaloną datą wykonuję telefon do Klienta w celu potwierdzenia montażu oraz ustalenia godziny rozpoczęcia prac. Czasami zdarza się, że przez kiepskie warunki pogodowe musimy przełożyć montaż na inny dzień. Warto też zwyczajnie przypomnieć się Klientowi.

Czasami zdarza się, że przez kiepskie warunki pogodowe musimy przełożyć montaż na inny dzień.

Fotowoltaika Libiąż


Montaż paneli fotowoltaicznych. Krok po kroku


Ułożenie modułów fotowoltaicznych

W pierwszej kolejności potwierdzam z właścicielem:

 • Ułożenie paneli
 • Umiejscowienie falownika
 • Przebieg tras kablowych
 • Wyjście kablami na dach
 • Miejsce uziemienia instalacji


Więcej o tym przeczytasz w osobnym wpisie:

5 spraw, które musisz ustalić z monterem fotowoltaiki

Kiedy kwestie powyżej mamy ustalone przystępujemy do pracy.

BALANSDOM FOTOWOLTAIKA MAŁOPOLSKA

Ile trwa montaż instalacji fotowoltaicznej?

Montaż typowej, przydomowej instalacji fotowoltaicznej trwa od 1 do 3 dni (instalacje o wielkości pomiędzy 3-10 kWp). Czasami ze względu na niekorzystne warunki pogodowe ten czas może się wydłużyć. Jednak średnio są to 2 dni. Pracę rozpoczynamy wczesnym rankiem, kończymy wieczorem.

Jak dzielimy się pracą podczas montażu?
Elektryk rozpoczyna pracę od montażu falownika oraz skrzynek zabezpieczających.

Monterzy w tym czasie wyznaczają rozmieszczenie paneli. Robią to w oparciu o informację takie jak:

 • Rozmiar paneli
 • System montażu
 • Rozstaw krokwi
 • Rozmieszczenie innych obiektów na dachu
 • Jeśli jest to montaż na śrubach dwugwintowych lub hakach należy też odszukać krokwie i według nich wyznaczyć początek i koniec konstrukcji

Wejście na dach oraz mocowanie lin zabezpieczających
Długa i solidna drabina to podstawa każdego montażu. To od rozstawienia drabiny rozpoczynamy montaż. Następnie przywiązujemy liny oraz ubieramy szelki bezpieczeństwa, które razem spinamy. Ostrzeżenie domowników oraz zabezpieczenie miejsca montażu to kolejny etap. Nikt postronny nie powinien znajdywać się w okolicach dachu w trakcie prac. Stosowanie zasad BHP to postawa w tej pracy.

montaż fotowoltaiki krok po kroku

Montaż konstrukcji pod panele fotowoltaiczne
Dobrze przymocowana lina to podstawa bezpieczeństwa
Montaż konstrukcji pod panele fotowoltaiczne
Po tym etapie można przystąpić do montażu konstrukcji.

Tutaj opiszę montaż na śrubach dwugwintowych, które stosujemy na dachach pokrytych blachodachówką.

Śruby wkręcam przez blachę do krokwi. Najpierw rozwiercam blachę wiertłem do metalu, następnie za pomocą zakrętarki udarowej wkręcam śrubę.

Kiedy wszystkie śruby są wkręcone, zakładam adaptery, które wstępnie ustawiłem mniej więcej na tą samą wysokość. Podczas tej czynności dokręcam również śrubę nad gumą uszczelniającą, żeby ta szczelnie dolegała do blachy.

Montaż inwertera (falownika)

Co robi elektryk podczas montażu?
Montaż inwertera (falownika)

Elektryk wykonuje trasy kablowe wewnątrz budynku. Po tym etapie, przystępuje do oszacowania długości kabli solarnych oraz przewodu uziemiającego. Następnie rozwija wyznaczoną długość kabli i wciąga je do peszla ochronnego.

Jak wygląda praca instalatorów fotowoltaiki?


Monterzy skręcają profile aluminiowe ze sobą na odpowiednią długość i przykręcają do konstrukcji. Część z tych prac można wykonać na ziemi, a na dach podać profile przygotowane na wymiar (jeśli nie przekraczają długości 4-6 metrów).

W przypadku konieczności zastosowania dłuższych elementów łączymy je ze sobą na dachu. Skręcamy za pomocą klucza o rozmiarze 15. Po przykręceniu profili przystępujemy do poziomowania konstrukcji pod panele fotowoltaiczne. Przydatny do tego będzie sznurek murarski oraz dobre oko.

poziomowanie konstrukcji pod panele

Do przygotowanej konstrukcji możemy rozprowadzić przewody solarne. Ucinamy nadmiar przewodu i zagniatamy końcówki MC4. Przykręcamy również uziemienie do konstrukcji. Klemy (uchwyty mocujące panel fotowoltaiczny) wsuwamy do profili aluminiowych. Dodatkowo (na etapie skręcania) wyposażamy je w podkładki uziemiające.

Montaż paneli fotowoltaicznych
Możemy w końcu przystąpić do montażu paneli. Najpierw musimy je dostarczyć na dach. Panele fotowoltaiczne wciągamy na dach za pomocą lin zakończonych karabińczykami. W trudniejszych sytuacjach zamawiamy zwyżkę. Czasami nie obejdzie się bez rusztowania. Każdy dom jest inny, a my dostosowujemy się do konkretnej sytuacji.

Montaż Fotowoltaiki Krzeszowice

Panele łączymy ze sobą szeregowo za pomocą wtyczek MC4. Na tym etapie ważne jest mocne dociśnięcie wtyczek oraz podwieszenie kabli do konstrukcji. Ważne jest to, żeby kable nie zwisały luźno na dachu.

Po podłączeniu ostatniego z paneli, elektryk sprawdza napięcie. Jeśli jest ono prawidłowe, można wpiąć kable oraz uruchomić inwerter.

Konfiguracja falownika

Po uruchomieniu falownika ustawiamy podstawowe parametry, takie jak data, godzina i norma.

Konfiguracja falownika
Jak wygląda montaż fotowoltaiki? Konfiguracja falownika
Konfiguracja falownika – ostatni krok podczas montażu
Następnie przystępujemy do połączenia falownika z routerem domowym. Zakupiony falownik posiada szczegółową instrukcję jak to zrobić. Zaznaczę tylko, że do konfiguracji będzie nam potrzebny zasięg domowej sieci Wi-Fi oraz hasło do sieci. Przyda się także smartfon, na którego wgramy aplikację monitorującą produkcję energii.

Zakończenie montażu


Po montażu składamy wniosek do operatora o wymianę licznika na dwukierunkowy. Następnym krokiem jest złożenie wniosku o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej (jeśli jest taka możliwość). A zamieszczonym linku przeczytasz o dotacjach do fotowoltaiki w 2023 roku.

Fotowoltaika Małopolska


Fotowoltaika w województwie małopolskim – miasta, w których najczęściej montujemy
Jeśli jesteś zainteresowany montażem fotowoltaiki, sprawdź naszą realizacje oraz realizacje i umów się na bezpłatną wycenę.

Fotowoltaika w gminie Krzeszowice; Fotowoltaika Czernichów; Fotowoltaika Chrzanów

Firma fotowoltaika Małopolska

Podobne wpisy