Na czym polega net-billing

Co musisz wiedzieć o efektywnej instalacji fotowoltaicznej?

Z artykułu dowiesz się:

  • Co wpływa na efektywność instalacji fotowoltaicznych
  • Czy niska temperatura ma korzystny wpływ na pracę paneli fotowoltaicznych
  • Jaki wpływ na efektywność paneli może mieć 3% zacienienia
  • Jaki jest optymalny poziom nachylenia paneli fotowoltaicznych w naszym klimacie
  • Cena zakupu instalacji oraz efektywność instalacji fotowoltaicznej do dwa kluczowe czynniki decydujące o zwrocie z inwestycji.
Ułożenie paneli na dachu, jaka strona?

Dzisiaj przeanalizuję dla Was, co wpływa na efektywność instalacji fotowoltaicznych.

Niewątpliwie ilość czynników mających wpływ na efektywność naszej przydomowej elektrowni jest spora. Skupmy się jednak na najważniejszych.

Co tak naprawdę wpływa na efektywność instalacji fotowoltaicznych?


Orientacja instalacji względem stron świata
Czym bardziej panele skierowane są na południe tym większy mamy średnioroczny uzysk. Co warto jeszcze odnotować: czym mniejszy skos tym mniejsze znaczenie orientacji paneli względem stron świata.

Poziom nachylenia
Przy orientacji południowej najkorzystniej wypada nachylenie pomiędzy 30 a 40 stopni. Tutaj znajdziesz tabelę z informacją zależności kątów nachylenia na efektywnością instalacji.

Co wpływa na efektywność instalacji fotowoltaicznych


Temperatura pracy
Panele fotowoltaiczne pracują w zakresie od – 40 do + 85 stopni. Efektywniejsze są w niskich zakresach temperatur (wzrost temperatury powoduje spadek napięcia). To między innymi dlatego produkcja z maja i kwietnia często przekracza tą z lipca oraz sierpnia.

Zachmurzenie
Kluczowym czynnikiem efektywności fotowoltaiki jest zachmurzenie. Jednak na poziom zachmurzenia niespecjalnie mamy wpływ.

Mamy natomiast wpływ na to jakie panele założymy. Polikrystaliczne lepiej sobie radzą podczas zachmurzenia, monokrystaliczne z kolei są efektywniejsze w słoneczne dni. Patrząc na to z perspektywy roku bardziej efektywne są panele monokrystaliczne.

Obiekty, kóre mogą cieniować instalacje fotowoltaiczną

Zacienienie
Obiekty, które powodują zacienienie paneli to prawdziwa zmora instalatorów. Ponieważ panele łączymy szeregowo, najsłabsze ogniwo powoduje spadek wydajności całego łańcucha. I tak 3% zacienienie powierzchni jednego panelu, może ograniczyć, wydajność całego łańcucha o 25% lub więcej.

Dlatego warto pozbyć się wszelkich obiektów zacieniających lub zastosować optymalizery, które wyłączą zacieniony komponent obwodu.

Przeczytaj: Jak zamontować konstrukcje pod panele fotowoltaiczne na dachu?

Dowiedz się także, jak skorzystać z najnowszej edycji programu Mój Prąd 5.0

Warto skorzystać, ponieważ do samej instalacji fotowoltaicznej przewidziano 6 000,00 zł.

Podobne wpisy