Fotowoltaika na gruncie czy może na dachu? Sprawdź co lepsze!
Z artykułu „Fotowoltaika na gruncie czy na dachu?” dowiesz się:
- O wadach i zaletach instalacji fotowoltaicznych zlokalizowanych na dachu
- Wadach i zaletach fotowoltaiki montowanej na gruncie
- Co wpływa na efektywność instalacji fotowoltaicznych
- Która instalacja jest droższa – na gruncie czy na dachu
To, że przy obecnych cenach prądu warto posiadać instalację fotowoltaiczną nie ulega wątpliwości. Dzisiaj postaram się przybliżyć plusy i minusy fotowoltaiki na gruncie oraz dachu.
Instalacje gruntowe to bardzo dobra opcja nie tylko dla osób, które z różnych powodów nie chcą albo nie mogą zamontować instalacji fotowoltaicznej na dachu. Istnieje kilka powodów, dla których warto montować panele na konstrukcji gruntowej.
Efektywność instalacji fotowoltaicznej na gruncie vs. na dachu
Na efektywność instalacji fotowoltaicznych wpływa kilka czynników takich jak:
Ukierunkowanie instalacji względem stron świata oraz kąt nachylenia – Fotowoltaika na gruncie ma tą zaletę w stosunku do instalacji montowanych na dachach, że jej ustawienie nie jest uzależnione od ukierunkowania dachu względem stron świata oraz poziomu nachylenia. Sami możemy wyznaczyć idealną orientację oraz kąt nachylenia paneli. Tę konkurencję wygrywa instalacja gruntowa.
Temperatura pracy – panele fotowoltaiczne wytwarzają wyższe napięcie w niskich temperaturach. Są więc efektywniejsze. Dachy nagrzewają się w lecie naprawdę do wysokich temperatur. Bliżej gruntu natomiast jest chłodniej. Tą rywalizację wygrały instalacje gruntowe.
Zacienienie – instalacje fotowoltaiczne na gruncie znajdują się niżej od połaci dachu, jest więc bardziej narażona na oddziaływanie obiektów zacieniających. Z drugiej strony jeśli posiadamy odpowiedniej wielkości działkę to nie będzie to dla nas problem, ponieważ zamontujemy panele tam, gdzie cień nie dochodzi. Kominy, anteny oraz kable to elementy, które również mogą spowodować zacienienie, jeśli nie posiadamy odpowiedniej wielkości dachu.
Podsumowując za i przeciw – plus dla instalacji na dachu.
Czyszczenie – Na efektywność wpływa również poziom zabrudzenia. Dlatego raz w roku jest dobrze umyć panele. Zdecydowanie łatwiej zrobić to na instalacji gruntowej i tu plus dla niej.
Fotowoltaika na gruncie czy na dachu – komentarze z forum na fb
Umiejscowienie oraz estetyka instalacji fotowoltaicznych
Minusem instalacji gruntowych jest fakt, że zajmują przestrzeń ogródka/działki. Nie wszystkim też, podoba się perspektywa tego, że panele będą zlokalizowane w ogródku na wysokości wzroku.
Z drugiej strony w swojej pracy spotykam się z klientami, którzy nie chcą zakłócać estetyki dachu i wybierają mikroelektrownie na gruncie. Jest to kwestia bardzo subiektywna, więc każdy sam musi sobie odpowiedzieć na pytanie co jest dla mnie ważne.
Panele fotowoltaiczne a bezpieczeństwo
Pewnie nie raz czytaliście w Internecie o pożarach fotowoltaiki. Statystyki z Niemiec oraz Wielkiej Brytanii mówią, że odsetek pożarów spowodowanych fotowoltaiką wynosi ok 0,01%. (Polskie statystyki nie są prowadzone) Odsetek ten nie jest zbyt duży, pożary znacznie częściej powstają w wyniku zapłonu niesprawnej instalacji elektrycznej.
Ryzyko zapłonu instalacji gruntowej oraz tej zlokalizowanej na dachu jest tak samo niskie. Natomiast ryzyko większych zniszczeń w przypadku zapłonu występuje na dachu.
Fotowoltaika na gruncie czy na dachu – komentarze z forum na fb
Ingerencja systemu montażowego w dach
Systemy montażowe są zaprojektowane tak, żeby nie powodować zbytniej ingerencji w dach budynku. Więcej przeczytasz w artykule: Sprawdź jaką konstrukcje pod panele fotowoltaiczne wybrać na nasz dachu?
Tutaj jednak tylko zaznaczę, że ryzyko nieszczelności spowodowane niekompetencją monterów istnieje. Instalacje gruntowe nie są na to narażone.
Konserwacja i przegląd paneli
Warto raz w roku wyczyścić naszą mikroelektrownie. Raz na kilka lat dobrze jest zrobić przegląd. Zdecydowanie łatwiej dostać się do paneli zlokalizowanych na gruncie.
Koszty instalacji fotowoltaicznej gruntowej/na dachu
Instalacje gruntowe są droższe ze względu na koszt stalowej konstrukcji. Jednak montaż jest mniej czasochłonny (jeśli nie ma dodatkowych prac do wykonania). W ostatecznym rozrachunku “gruntówki” mogą być droższe ok. 500 zł za 1 kW.
Co zatem wybrać, montaż na gruncie czy na dachu?
Chyba, każdy musi odpowiedzieć sobie na to pytanie indywidualnie. Sam miałem spore wątpliwości. Ostatecznie u rodziców zamontowaliśmy na dachu, ze względu na brak odpowiedniego kawałka działki na instalacje. U siebie (dom w budowie) zamontujemy pewnie na gruncie w formie carportu (dom bez garażu). Napiszę relacje z tego w trakcie budowy. Zobaczymy, czy uda się wszystko dobrze zaplanować.