To, że przy obecnych cenach prądu warto posiadać instalację fotowoltaiczną nie ulega wątpliwości. Dzisiaj postaram się przybliżyć wady i zalety fotowoltaiki na gruncie oraz dachu.
Instalacje gruntowe to bardzo dobra opcja nie tylko dla osób, które z różnych powodów nie chcą albo nie mogą zamontować instalacji fotowoltaicznej na dachu.
Na efektywność instalacji fotowoltaicznych wpływa kilka czynników takich jak:
Minusem instalacji gruntowych jest fakt, żę zajmują przestrzeń ogródka/działki. Nie wszystkim też, podoba się perspektywa tego, że panele będą zlokalizowane w ogródku na wysokości wzroku. Z drugiej strony w swojej pracy spotykam się z klientami, którzy nie chcą zakłócać estetyki dachu i wybierają mikroelektrownie na gruncie. Jest to kwestia bardzo subiektywna, więc każdy sam musi sobie odpowiedzieć na pytanie co preferuje.
Pewnie nie raz czytaliście w Internecie o pożarach fotowoltaiki. Statystyki z Niemiec oraz Wielkiej Brytani mówią, że odsetek pożarów spowodowanych fotowoltaiką wynosi ok 0,01%. (Polskie statystyki nie są prowadzone) Odsetek ten nie jest zbyt duży, pożary znacznie częściej powstają w wyniku zapłonu starej instalacji elektrycznej. Ryzyko zapłonu instalacji gruntowej oraz tej zlokalizowanej na dachu jest takie same. Natomiast ryzyko większej szkody istnieje na dachu.
Systemy montażu są zaprojektowane tak, żeby nie powodować zbytniej ingerencji w dach budynku. Więcej przeczytasz w artykule: Systemy montażowe fotowoltaiki. Tutaj jednak tylko zaznaczę, że ryzyko nieszczelności spowodowane niekompetencją monterów bądź złej jakości materiałów istnieje. Instalacje gruntowe nie są na to narażone.
Warto raz w roku wyczyścić naszą mikro elektrownie. Raz na kilka lat dobrze jest zrobić przegląd. Zdecydowanie łatwiej dostać się do paneli zlokalizowanych na gruncie, niż na dachu.
Instalacje gruntowe są droższe ze względu na koszt stalowej konstrukcji. Jednak montaż jest mniej czasochłonny (jeśli nie ma dodatkowych prac do wykonania). W ostatecznym rozrachunku “gruntówki” mogą być droższe ok 500 zł za 1 kW.
Jednak pytanie czy montaż robić na gruncie czy na dachu pozostaje otwarte.