Brak uziemienia w domu jest częstym problemem w starym budownictwie. Podczas instalacji paneli fotowoltaicznych monterzy mogą skorzystać z istniejącego uziemienia lub wykonać nowe w przypadku jego braku. Uziemienie warto wykonać na etapie budowy domu. Jest to szczególnie ważne na terenach położonych na skałach lub kamienistych podłożach, gdzie wbicie szpilek uziemiających nie wchodzi w grę. Wykonane na etapie budowy domu uziemienie fundamentowe rozwiązuje tą kwestię.
Ekipa montażowa wbija w grunt kilka szpilek uziemiających. Następnie mierzy rezystancję uziemienia, która według nowych norm powinna wynosić poniżej 10 Om. Następnie instalacja fotowoltaiczna powinna zostać połączona przewodem uziemiającym z wbitymi szpilkami. Szpilki zakończone są łącznikiem krzyżowym, który może wystawać ponad grunt lub zostać wbity poniżej jego poziomu i następnie zakopany.
Przewód FE (uziemiający) prowadzimy wcześniej wyznaczoną trasą w peszlu lub rurkach montażowych prosto do instalacji fotowoltaicznej.
Ponieważ ramki paneli są anodowane, podczas montażu należy zastosować podkładki uziemiające.
Falownik (inwerter) również powinien zostać uziemiony. Możemy wykorzystać te same uziemienie, które zostało wykonane dla paneli fotowoltaicznych.