Sprzedawcy fotowoltaiki często bagatelizują kwestie ustalenia prowadzenia trasy kablowych. Oczywiście wykonanie instalacji to zadanie montera. Jednak zdarza się, że klienci nie życzą sobie, żeby trasa kablowa była widoczna. I to jest normalna sprawa. Problem pojawia się wtedy jeśli nie ma możliwości poprowadzenia trasy przez szyb wentylacyjny/kominowy. Wtedy możemy poprowadzić kable wzdłuż rynny, lub w innym mało widocznym miejscu. Dobrze jest, jeśli te sprawy są wstępnie ustalone.
Uziemienie instalacji to również bardzo ważna sprawa. Więcej o tym przeczytasz w artykule poniżej:
Uziemienie instalacji fotowoltaicznej
Teraz tylko wspomnę o tym, że w przypadku braku uziemienia ekipa monterska wykonuje je poprzez wbicie do gruntu kilku szpilek uziemiających. Następnie panele zostają połączone przewodem z panelami fotowoltaicznymi. Warto tą kwestię również przemyśleć ponieważ może się to wiązać np. z koniecznością rozebrania fragmentu kostki brukowej lub doprowadzeniem przewodu w rurce montażowej po elewacji.
Jeśli mamy już przydomową mikroinstalację energetyczną dobrze byłoby móc śledzić na bieżąco jej produkcje. Do tego służą aplikacje dedykowane do konkretnych falowników. Podstawowe parametry pozwalają śledzić takie informacje jak: produkcja dzienna, miesięczna i roczna. Aktualne napięcie i natężenie prądu.
Jednak, żeby mieć dostęp do stałego podglądu należy połączyć sieć emitowaną przez falownik z routerem domowym. W tym celu niezbędny jest zasięg sieci domowej w miejscu zainstalowania falownika. Czasami w piwnicach budynków występują problemy z zasięgiem. Wtedy, warto zaopatrzyć się we wzmacniacz sygnału sieci wifi.